Działalność gospodarcza szyta na miarę… na miarę naszych możliwości – czyli (s)prawny start cz. 2

Pytanie o wybór odpowiedniej formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, to zdecydowanie kwestia, z którą każdy przedsiębiorca się zmierzył… albo powinien był się zmierzyć.

Nie jest celem tego wpisu przekonywanie o wyższości spółek prawa handlowego nad prowadzeniem przedsiębiorstwa w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (lub odwrotnie), czy próba (z pewnością nieudolna) zaimponowania Szanownym Czytelnikom nie-prawnikom, że spółka cywilna to tak naprawdę nie spółka, lecz zwykła umowa. Moim celem jest wskazanie, że wybór ten ma znaczenie kluczowe dla prowadzonej działalności i powinien być dobrany indywidualnie do planowanego przedsięwzięcia.

Uwaga wstępna: fakt, że będziemy prowadzić samodzielnie przedsiębiorstwo, nie wyklucza prowadzenia działalności w formie spółki jednoosobowej (zazwyczaj kapitałowej).

Wśród spółek wyróżniamy spółki osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo – akcyjna) oraz kapitałowe (spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna). Wiele osób zwracając się do mnie z prośbą o poradę w tej kwestii, wydaje się być „przekonanym” do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – właśnie ze względu na tę ograniczoną odpowiedzialność. Niestety często osoby te nie biorą pod uwagę znacznie większego „formalizmu” przy prowadzeniu działalności w formie spółki prawa handlowego oraz nie dostrzegają, że z uwagi na charakter prowadzonej działalność gospodarczą, ograniczenie odpowiedzialności nie jest dla nich konieczne. Ja osobiście uważam, że nie ma spółki doskonałej. Jest natomiast spółka najlepsza dla Ciebie! Dobrana niemalże „na miarę”.

Na początku „selekcji” form prowadzenia działalności gospodarczej należy zauważyć, że wykonując pewien rodzaj działalności, możemy być ograniczeni przepisami powszechnie obowiązującymi, np. adwokaci w Polsce nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w formie spółki
z ograniczoną odpowiedzialnością, a forma spółki partnerskiej zastrzeżona jest dla osób wykonujących określone zawody, głównie tzw. wolne zawody, np. architekci, brokerzy ubezpieczeniowi, lekarze, notariusze. Jednocześnie np. banki zobowiązane są do prowadzenia działalności
w formie spółki akcyjnej.

Zakładając, że pozostaje nam jednak cały wachlarz spółek do wyboru, przy wyborze powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę:

  1. Czy chcemy prowadzić działalność sami, z inną osobą, czy może z wykorzystaniem kapitału pochodzącego od podmiotów trzecich – traktujących zaangażowanie w przedsiębiorstwo niejako inwestycję kapitału. Jaka ma być rola poszczególnych podmiotów
    w przedsiębiorstwie?
  2. Jakie jest ryzyko związane z planowaną działalnością gospodarczą?
  3. Jakie będą źródła finansowania przedsiębiorstwa?
  4. Jak ma wyglądać proces decyzyjny w przedsiębiorstwie?
  5. Ewentualne wymogi ustawowe odnośnie prowadzenia poszczególnych rodzajów działalności, np. konieczność odbywania walnych zgromadzeń udziałowców, koszty aktów notarialnych, wpisów do rejestrów przedsiębiorców itd.
  6. Kwestie opodatkowania dla poszczególnych rodzajów działalności: PIT, CIT, możliwość wyboru formy opodatkowania stawką podatku liniowego itd.
  7. Wymogi związane z prowadzeniem księgowości w przedsiębiorstwie.

 

Jednym słowem, sprawdź, co jest najbardziej korzystne w Twojej konkretnej sytuacji.

Przykład do oceny przydatności powyższych kryteriów:

– nie ma potrzeby dla prowadzenia zakładu fryzjerskiego, gdzie sami będziemy wykonywać pracę, zatrudniając jedną osobę – zakładać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzenie takiej działalności – zobowiązania podejmowane w ramach jej prowadzenia – nie dają podstaw do konieczności ograniczenia odpowiedzialności prowadzącego przedsiębiorstwo. Równocześnie, biorąc pod uwagę przewidywany dochód takiego przedsiębiorstwa, co najmniej nieopłacalne wydaje się ponoszenie kosztów związanych z opłatami sądowymi za wpisy do rejestru, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, koszty zmian umowy spółki itp. – a więc kosztów ściśle związanych
z prowadzeniem działalności w formie spółki prawa handlowego.

– trudno wyobrazić sobie prowadzenie start-up’u, na którego rozwój będziemy potrzebowali finansowania „z zewnątrz” – gdzie podmiot inwestujący w taki start-up nie będzie chciał mieć jakiejkolwiek kontroli nad procesami decyzyjnymi w przedsiębiorstwie. Taki stosunek prawny zdecydowanie łatwiej jest ułożyć w ramach spółki prawa handlowego, np. spółki komandytowej, czy spółek kapitałowych.

Moja rada – wybór odpowiedniej formy działalności to rzecz bardzo istotna, mająca wpływ na to, jak sprawnie działać będzie nasze przedsiębiorstwo, jaka będzie możliwość rozwoju przedsiębiorstwa oraz w jakim stopniu będziemy mieli wpływ na jego prowadzenie. Jednocześnie, podchodzę z dużą dozą niepewności do osób wskazujących bezkrytycznie na wyłącznie jeden sposób prowadzenia działalności.

Jednym słowem, z doborem formy działalności gospodarczej jest jak z doborem garnituru, czy innego stroju – w nieodpowiednio dobranym garniturze też można wystąpić, ale mając dwa rozmiary za duży, nie będziemy się w nim dobrze czuć, ani dobrze wyglądać. Również źle dobrana forma działalności może działać przez wiele lat, ale jej prowadzenie nie będzie efektywne, a z czasem może stać się dla nas męczące – a czasami może nas ograniczać w rozwoju niczym za ciasny garnitur krępujący swobodne ruchy.

 

 

…Temat rzeka, więc na pewno wrócę do niego jeszcze w przyszłości. Czekam na Wasze komentarze oraz sugestię odnośnie kwestii, które chcielibyście, żeby poruszyć na blogu.

 

 

 

One thought on “Działalność gospodarcza szyta na miarę… na miarę naszych możliwości – czyli (s)prawny start cz. 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *